Current events
Kompanije su do sada na dobrovoljnoj bazi pristupale temi Due Diligence ljudskih prava i životne sredine, kao što je navedeno u UNGP i OECD smernicama.
Okviri kao što su Vodeći principi UN-a o poslovanju i ljudskim pravima naglašavaju odgovornost svih kompanija da sprovode procese dužne pažnje o ljudskim pravima, bez obzira na njihovu veličinu, sektor, lokaciju, vlasništvo ili strukturu. Međutim, određene kompanije su posebno u obimu aktuelnih zakonodavnih procesa.
Nemački Zakon o due diligence u lancima snabdevanja
Nemačka vlada je 11. juna 2021. donela „Zakon o korporativnim obavezama due diligence u lancima snabdevanja“. Cilj zakona je da stvori pravnu jasnoću za kompanije dok sprovode procese dubinske analize ljudskih prava i da ojača prava potencijalno pogođenih strana.
O čemu se radi u novom zakonu? A koje kompanije su pogođene? Ukratko: zakon će se u početku primenjivati na kompanije sa 3.000 ili više zaposlenih i stupiće na snagu 1. januara 2023. U obzir će se uzeti i privremeni radnici. Od 1. januara 2024. godine, obim primene će biti proširen na kompanije sa radnom snagom od najmanje 1.000 zaposlenih. To znači da će se zakon u početku primenjivati na oko 600 preduzeća, a kasnije na oko 2.900 preduzeća.
Ovaj razvoj postavlja pitanja za kompanije. Naš tim za pomoć za poslovanje i ljudska prava sa zadovoljstvom vam može pružiti podršku u sprovođenju procesa dužne pažnje u vezi sa ljudskim pravima u vašoj kompaniji.
Dešavanja na evropskom nivou
Pitanje due diligence-a ljudskih prava dolazi u prvi plan ne samo na Nemčkom tržištu već i na evropskom nivou.
Komesar za pravosuđe EU Rejnders najavio je nacrt obavezujuće regulative korporativne due diligence na evropskom nivou za 2021. Istovremeno, 10. marta 2021. godine, Evropski parlament je velikom većinom glasova usvojio rezoluciju sa preporukama Komisiji o korporativnoj dužnoj pažnji. i odgovornost. Komisija EU je 23. februara 2022. objavila odgovarajući nacrt direktive o obavezama korporativne održivosti. Direktiva bi po prvi put stvorila jedinstven pravni okvir za čitavu Evropu za obaveze kompanija u pogledu ljudskih prava i zaštite životne sredine. Kao i obaveze prema Zakonu o dužnoj analizi lanca snabdevanja (LkSG), one su zasnovane na Vodećim principima UN-a o poslovanju i ljudskim pravima.
Neke zemlje poput Velike Britanije, Francuske i Holandije već su donele odgovarajuće zakone. U Holandiji, na primer, kompanije se suočavaju sa kaznama ako dozvole rad dece u svojim lancima snabdevanja. Holandski zakon je usvojen u maju 2019. i takođe utiče na nemačke kompanije koje izvoze u Holandiju. Zakon još nije stupio na snagu.
U januaru 2021. godine stupila je na snagu Uredba EU o konfliktnim mineralima. Ova uredba se odnosi na sve kompanije koje uvoze određene sirovine, poput kalaja ili zlata, u EU. Kompanije su u obavezi da pažljivo sagledaju ceo lanac snabdevanja, jer postoje značajni rizici za ljudska prava, posebno u eksploataciji ovih minerala.