CBAM-Carbon Border Adjustment Mechanism
Mehanizam prekograničnog usklađivanja (cene) ugljenika
Šta je CBAM?
Mehanizam prekograničnog usklađivanja (cene) ugljenika (CBAM) je instrument politike zaštite životne sredine Evropske unije (EU) koji predviđa primenu istih troškova ugljenika na uvezene proizvode kao što bi nastali kod postrojenja koja rade u EU. Na ovaj način, primenom CBAM instrumenta težnja je da se smanji rizik da klimatski ciljevi EU budu ugroženi premeštanjem proizvodnje u zemlje sa manje ambicioznom politikom dekarbonizacije (tzv. „curenje ugljenika“).
Početak primene CBAM
CBAM Uredba usvojena je maja 2023, Implementaciona uredba avgusta 2023, a CBAM regulativa otpočela je sa primenom 1. oktobra 2023. i predstavlja jedan od instrumenata za ostvarivanje klimatskih ciljeva, u okviru paketa Fit for 55.
Tranzicioni period
CBAM ima prelazni period koji počinje 1. oktobra 2023. i traje do 31. decembra 2025. godine, čija je svrha prikupljanje podataka za fino podešavanje forme CBAM-a s obzirom na njegovu definitivnu fazu primene od 01.01.2026. godine.
Tokom prelaznog perioda, obaveze uvoznika biće ograničene samo na izveštavanje, bez plaćanja bilo kakvog finansijskog usklađivanja i bez neophodnosti verifikacije izveštaja od strane akreditovanog verifikatora.
Kontekst i ciljevi CBAM-a
Obavezu smanjenja intenziteta globalnog zagrevanja, kroz sprovođenje ciljeva definisanih Pariskim sporazumom iz 2015. godine, kojim se predviđa ograničenje porasta globalne temperature na 2, odnosno 1,5° Celzijusa, potpisalo je 196 država, među kojima i Republika Srbija.
Zbog nezadovoljavajućih rezultata u pogledu smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG), Evropska komisija je, u okviru Evropskog zelenog dogovora koji je usvojen decembra 2019.g., povećala svoje klimatske ambicije i predvidela sprovođenje niza klimatskih mera u cilju smanjenja GHG za 55% do 2030. u odnosu na referentnu 1990. Na ovaj način proklamovan je ambiciozan cilj – postizanje klimatske neutralnosti Evropskog kontinenta do 2050.
Za više informacija, kontakt: cbam@pks.rs i rbh@pks.rs