Alati i usluge
Naš paket alata za poslovanje i ljudska prava nudi podršku kompanijama koje žele da integrišu procese provere ljudskih prava u svoje osnovne poslovne procese. Zajedno sa svojim partnerima za saradnju pripremili smo brojne online alate koji su besplatno dostupni kompanijama:
SME Compass
Bilo da se radi o dobavljaču, maloprodaji ili proizvodnoj kompaniji: globalni lanci snabdevanja i vrednosti takođe čine deo osnovnog poslovanja malih i srednjih preduzeća. Kako možete saznati pod kojim uslovima su sirovine nastale? Ili kako stoje stvari u vezi sa pitanjima kao što su zaštita životne sredine ili upravljanje hemikalijama – posebno na nižim nivoima lanca snabdevanja u zemljama u razvoju?
Kompas za mala i srednja preduzeća može pomoći: ovaj besplatni onlajn alat podržava kompanije koje žele da posvete više pažnje aspektima životne sredine i ljudskim pravima na konkretan i praktičan način. Ovo olakšava preduzimanje ciljanih mera i poštovanje obaveza dužne pažnje.
SME Compass ima dve komponente: Due Diligence Compass i Standards compass
Due Diligence Compass
Due Diligence Compass je jedna od dve komponente Kompasa za mala i srednja preduzeća. Besplatna onlajn alatka se kreće korak po korak kroz pet faza procesa u okviru Due Diligence-a zasnovane na Vodećim principima UN-a o poslovanju i ljudskim pravima (UNGP). Alat pomaže kompanijama da identifikuju i upravljaju rizicima održivosti. Dalje, omogućava kompanijama da bliže pogledaju svoje poslovne procese i lance snabdevanja.
Standards compass
Standards compass je druga komponenta SME Compass-a. Besplatna onlajn alatka pomaže kompanijama da odgovore na pitanje: Kako standardi održivosti, šeme sertifikacije i inicijative zasnovane na članstvu mogu podržati kompanije u ispunjavanju njihovih obaveza u pogledu ljudskih prava i zaštite životne sredine? Standardns compass pruža sveobuhvatne smernice za odabir odgovarajućih standarda i ističe prednosti kao i ograničenja standarda održivosti. Ovaj inovativni alat koji je jednostavan za korišćenje omogućava kompanijama da procene i uporede standarde održivosti.
CSR Risk-Check
CSR Risk-Check koji je obezbedio MVO Nederland u saradnji sa Helpdesk on Business & Human Rights i UPJ, je koristan onlajn alat za kompanije da procene lokalnu situaciju ljudskih prava, kao i pitanja životne sredine, društva i pitanja upravljanja u sklopu lanca snabdevanja. Ovaj onlajn alat pruža informacije o izazovima, kao i rešenjima za rešavanje ili sprečavanje potencijalnih rizika.
Alat CSR Risk Check je namenjen kompanijama koje uvoze ili imaju proizvodne pogone u stranim zemljama.
Započnite ovu (kratku) proveru i saznajte kojim međunarodnim rizicima DOP-a su izložene vaše poslovne aktivnosti i šta možete da uradite da biste upravljali njima.
OECD Due Diligence Checker
Smernice OECD-a o dužnoj pažnji za odgovorne lance snabdevanja u sektoru odeće i obuće pojašnjavaju kako preduzeća mogu da sprovedu dužnu pažnju zasnovanu na riziku i bolje identifikuju i adresiraju rizike i uticaje povezane sa aktivnostima preduzeća i poslovnim odnosima u sektoru odeće i obuće. Razvijen je kroz blisku saradnju sa vladama, predstavnicima privrede, sindikata i civilnog društva. Smernice su zasnovane na preporukama vlada o odgovornom poslovnom ponašanju (RBC) u Smernicama OECD-a za multinacionalna preduzeća.
Za koga su relevantne OECD smernice za odeću?
Vodič je relevantan za sva preduzeća u sektoru i u svim fazama lanca snabdevanja. Ovo uključuje, između ostalog, trgovce na malo, brendove, proizvođače, proizvođače tekstila, globalne trgovce robom, prerađivače, proizvođače sirovina. Takođe može biti korisno za inicijative koje podržavaju preduzeća da sprovode dužnu pažnju ili nadgledaju i sertifikuju učinak preduzeća.
Kako je strukturisano Uputstvo za odeću?
Smernice OECD-a za odeću su podeljene u dva odeljka. Odeljak I sadrži „Osnovne smernice“ o tome kako preduzeća mogu da sprovedu dužnu pažnju – u šest koraka – primenljivih na rizike i uticaje RBC-a sa kojima se preduzeća suočavaju. Odeljak II fokusira se na to kako preduzeća mogu primeniti i dodatno prilagoditi preporuke dužne pažnje kada se bave specifičnim sektorskim rizicima kao što su prinudni rad, prekovremeni rad, opasne hemikalije i sloboda udruživanja.
Šta je dužna pažnja i zašto je važna?
Pristup dužne pažnje iznesen u Uputstvu razlikuje se od tradicionalnijih pristupa zasnovanih na usklađenosti koje obično koriste preduzeća u sektoru. Na primer, Vodič očekuje od preduzeća da sprovode proporcionalnu, stalnu i „zasnovanu na riziku“ dužnu analizu zasnovanu na demonstriranom poboljšanju tokom vremena. Kao deo pristupa zasnovanog na riziku, preduzeća treba da identifikuju najteže i najverovatnije rizike i uticaje u svojim operacijama, kao iu svojim lancima snabdevanja i da im daju prioritet za akciju. Oni takođe treba da prilagode svoju dužnu pažnju prirodi, ozbiljnosti i verovatnoći specifičnih rizika i uticaja sa kojima se suočavaju (videti takođe Odeljak II, Moduli rizika).